bahco_a6710dm_13
bahco_a6710dm_13_2
bahco_a6710dm_13_3
bahco_a6710dm_13
bahco_a6710dm_13_2
bahco_a6710dm_13_3
BAHCO A6710DM-13 cardan spanner 1/4", twelve-sided, 13 mm
Product description:
  • Swivel sockets, 1/4" square drive
  • Bi-hex profile, metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
Key features according to our expert
  • Width across flats: 13 mm
  • Connection size: 1/4"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 39,5 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151757069
  • Supplier number: BAHCO A6710DM-13
Width across flats
13 mm
Length
39,5 mm
Length mm (l)
39.5 mm
Square drive width mm (d2)
12 mm
Socket width mm (d1)
17,8 mm
Weight g
36 g
Size mm
13 mm
Depth ball-bearing mm (t)
12 mm